wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Właściwości lnu

Witam w moim sklepie
W swojej pracowni rękodzielniczej realizuję zamówienia indywidualne
Zapraszam do kontaktu
tel. 698 842 880

Kontakt
  • Projekt EDEN Izabela Wiśniewska-Chruściel
  • Projekt EDEN
    Izabela Wiśniewska-Chruściel
    ul. Armii Krajowej 7
    05-300 Mińsk Mazowiecki
    NIP: 8221202189
  • E-mail:projekteden24@gmail.com
  • Telefon+48 698 842 880
  • Godziny działania sklepusklep online 24h/dobę

Właściwości lnu


 

Len wykazuje właściwości: bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i hipoalergiczne.

Sztuka przędzenia z włókien lnu jest znana od ponad tysiąca lat i do tej pory tkaniny lniane nie tracą na znaczeniu w życiu codziennym, modzie i produkcji. Unikalne właściwości włókien lnu sprawiają, że tkaniny są nie tylko przyjemne i trwałe, ale także niezwykle zdrowe.

Włókno lniane ma właściwości bakteriobójcze. Oznacza to, że patogenna mikroflora umiera, gdy wejdzie w kontakt z pościelą. Krzemionka zawarta w lnie hamuje rozwój bakterii powodujących fermentację i gnicie. Regularny sen w pościeli lnianej lub noszenie ubrań wykonanych z lnu przyspiesza gojenie się ran, wyprysków i oparzeń słonecznych.

Len można prasować gorącym żelazkiem, a niebarwione tkaniny można gotować, co pozwala na maksymalną sterylizację tkaniny.

Przeciwgrzybicze właściwości lnu pomagają w leczeniu chorób grzybiczych, dlatego również tak zdrowa jest pościel z lnu. Pomaga niezwykle w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu potu. Warto też z tego powodu stosować wkładki do butów z włókna lnianego.

Niebarwione tkaniny lniane są hipoalergiczne. Znane są przypadki alergii na tkaniny syntetyczne, czy nawet wełniane. Len nie wywołuje alergii. Często obserwujemy zwiększoną podatność na infekcje bakteryjne oraz grzybicze, którym sprzyja niedostateczna wentylacja skóry oraz noszenie materiałów zatrzymujących wilgoć na jej powierzchni. Len zapobiega rozwojowi na skórze alergizujących bakterii, zmniejsza wilgotność skóry oraz uniemożliwia osadzanie się na włóknach cząsteczek kurzu, a także wywołujących wyjątkowo silne reakcje alergiczne roztoczy.

Higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania i odparowywania wilgoci, jest wyższa w lnie niż w bawełnie (odpowiednio 12 i 8%). Ta cecha jest ważna nie tylko dla naszych letnich ubrań, ale także dla pościeli, ścierek kuchennych i ręczników łazienkowych o każdej porze roku.

Będąc materiałem naturalnym, tkanina lniana doskonale „oddycha”, tj. przepuszcza powietrze i parę. Len zapewnia optymalną wentylację skóry, pomaga nam regulować ciepło - w kontakcie ze skórą ogrzewa się zimą, a latem usuwa ciepło, obniżając temperaturę ciała. Pościel jest zalecana do stosowania na odleżyny, ponieważ len zapewnia potrzebną wentylację, gojenie odleżyn i zwiększa wzrost świeżego nabłonka.

Antystatyczne właściwości powodują „czystość tkaniny” - len mniej się brudzi, kurzy. Zasłony i firanki lniane odpychają kurz, zaś pościel nie gromadzi tak szkodliwych dla naszego zdrowia roztoczy domowego kurzu.

Włókno lnu zawiera w swoim składzie ligniny, które są doskonałym naturalnym absorbentem promieniowania UV.


Jak maksymalnie wykorzystać korzystne właściwości lnu?

Noś ubrania lniane. W letnie upały lniane sukienki i koszule są prawdziwym odkryciem. Len dobrze usuwa wilgoć i ciepło, dlatego zgodnie z odczuciami temperatura ciała w ubraniach lnianych jest o 4–5 °C niższa niż w bawełnie. Biały len chroni ciało przed promieniowaniem UV i całym spektrum światła słonecznego, chroniąc ciało przed przedwczesnym starzeniem się skóry.

Śpij na lnie. Jeśli masz problematyczną skórę, choroby dermatologiczne czy podrażnienie słoneczne  - prześcieradła, poszewki na poduszki i poszwa na kołdrę z lnu złagodzą swędzenie i podrażnienia skóry podczas snu.

Lniane zasłony. Oprócz ekologicznej czystości wnętrza lniane zasłony pomogą stworzyć stylowy wystrój domu, delikatnie rozproszą światło. Poczujesz właściwości bakteriobójcze tkanin lnianych, nawet jeśli powiesisz je w formie zasłon w sypialni, pokoju dziecięcym, w kuchni, aby zachować korzystną mikroflorę. Lniane zasłony staną się „naturalną odżywką” - zimą pomogą utrzymać ciepło, a latem ochronią przed ulicznym upałem.

Wyroby z lnu cenione są nie tylko za właściwości ekologiczne, naturalne pochodzenie i związane z tym bezpieczeństwo dla ludzkiego ciała. 
Len jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i po okresie użytkowania ulega całkowitej biodegradacji.


Przejdź do strony głównej